17 maja 2022

Testowanie oprogramowania

Jak testować oprogramowanie

Jeśli chcesz wiedzieć, jak testować oprogramowanie, musisz je dobrze napisać. Możliwe jest wyłapanie błędów na wczesnym etapie procesu tworzenia oprogramowania, ale wykrycie większości z nich jest trudne, jeśli nie napiszesz testów. Oto kilka wskazówek, jak pisać poprawne testy. Po pierwsze, pisz testy tak, jakby były one Twoim priorytetem. Po drugie, upewnij się, że piszesz testy z jasnym wyjaśnieniem kroków wymaganych do odtworzenia błędu, najlepiej wraz ze zrzutami ekranu.

Nie bój się przyznać, że nie znalazłeś błędu. Nikt nie będzie doskonały. Błędy na pewno się zdarzą, ale trzeba być dyplomatycznym. Jako nowicjusz popełnisz kilka błędów, ale to nie znaczy, że nie możesz się na nich uczyć. Pamiętaj, aby testować oprogramowanie tak rygorystycznie, jak to tylko możliwe. Nie zapominaj o myśleniu jak użytkownik końcowy, czyli Twój klient, i testuj oprogramowanie tak, jak oni by to robili.

W procesie testowania należy przygotować środowisko testowe, zgromadzić narzędzia i stworzyć listę zadań, które chcemy przetestować. Następnie należy wykonać te testy i porównać je z oczekiwanymi rezultatami. Ważne jest, aby zanotować udane i nieudane testy. W ten sposób można się upewnić, że oprogramowanie spełnia potrzeby użytkowników. Jeśli wykonałeś wszystkie te kroki, będziesz wiedział, czy oprogramowanie spełnia Twoje oczekiwania.

W świecie testowania oprogramowania bardzo ważne jest, abyś znał swój produkt i jego przeznaczenie. Jeśli przydzielono Ci zadanie szukania błędów, możesz się zastanawiać, jak testować oprogramowanie. Aby znaleźć błędy, musisz znać swoją dziedzinę. Pomoże Ci to wymyślać dobre rozwiązania błędów i zrobić wrażenie na kierowniku testów. Ważne jest też, by znać swoje cele. Jeśli nie określisz celów dla swoich testerów, będziesz ograniczony tylko własną kreatywnością.

W idealnym świecie testowałbyś oprogramowanie każdego dnia i nigdy byś tego nie przerywał. Nie ma czegoś takiego jak zbyt wiele testów - bez względu na to, jak bardzo są ważne. Chciałbyś mieć pewność, że Twoje oprogramowanie jest wolne od błędów, bo inaczej skończyłbyś z niekończącą się listą przestojów i wydatków. W świecie ciągłych zmian i szybkiego rozwoju, jakość oprogramowania powinna być priorytetem dla Twojej firmy.

Jeśli twój kod odwołuje się do zewnętrznego stanu, powinieneś napisać testy sprawdzające jego zachowanie, jeśli ten stan jest zgodny z oczekiwaniami. Można to zrobić, sprawdzając, czy stan ten istnieje, czy nie. To samo dotyczy na przykład czasu systemowego. W przypadku innych danych należy przetestować, czy mają one format, w którym powinny się znajdować. Podobnie, jeśli dane opierają się na kolekcjach, należy przetestować ich zachowanie przy różnych rozmiarach. Testy te powinny wyrzucać błędy w spójny sposób i pomóc w szybszym wprowadzaniu produktów na rynek.

Testy jednostkowe to świetny sposób na testowanie małych komponentów oprogramowania. Testy jednostkowe skupiają się na szczegółach implementacji aplikacji, podczas gdy testy integracyjne skupiają się na ogólnej funkcjonalności. Muszą one ewoluować w czasie, dlatego należy upewnić się, że usługi wyśmiewania są aktualizowane. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować nieoczekiwane błędy w systemie. Ponieważ testów nie pisze się raz i oczekuje się, że będą działać, programiści muszą je utrzymywać w miarę zmian w kodzie. W ten sposób zawsze będą w stanie odtworzyć każdy wykryty błąd.

Wraz ze wzrostem liczby przeglądarek rozszerza się zakres metod testowania oprogramowania. Na przykład, testowanie między przeglądarkami sprawdza, czy aplikacja działa poprawnie na wielu przeglądarkach, a testowanie w sieci ma na celu sprawdzenie kompatybilności między aplikacjami. Istnieje wiele rodzajów testowania oprogramowania - ręczne i zautomatyzowane. Testowanie zautomatyzowane może być oparte na kodzie, bezkodowe lub może być hybrydą tych dwóch metod. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy połączyć obie metody testowania - manualną i automatyczną.

Innym sposobem na nauczenie się testowania oprogramowania jest wzięcie udziału w kursie, który uczy, jak testować oprogramowanie. Udacity oferuje doskonały darmowy kurs dla początkujących. Kurs ten nauczy Cię, jak pisać przypadki testowe, które mogą nieoczekiwanie złamać kod, jak zlokalizować aplikacje wymagające dokładnego testowania oraz jak radzić sobie z dużą liczbą błędów i usterek. Ponadto nauczysz się kodować w HTML, Pythonie i JavaScripcie, aby zbudować swoje testy.

Podczas nauki testowania oprogramowania należy pamiętać, że niektórych aspektów testowania nie da się zautomatyzować, np. interfejsów użytkownika i dostępności. Najlepszym sposobem na znalezienie takich błędów jest testowanie ręczne. Testowanie ręczne pozwala także na weryfikację testów, aby upewnić się, że spełniają one wymagania użytkowników. Ważne jest, aby rozumieć, w jaki sposób te testy są pisane, ponieważ pomoże to w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących jakości i niezawodności oprogramowania.

Powiązane wpisy