17 maja 2022

Outsourcing IT - dlaczego warto rozważyć?

Co to jest outsourcing IT i dlaczego powinieneś rozważyć jego wprowadzenie w swojej firmie?

Outsourcing IT ma wiele zalet dla firm. Strategia ta pozwala firmom odciążyć się od różnych obowiązków i zasobów, w tym technologii informatycznych. Outsourcing może obejmować całe działy lub ich części. Oferuje on firmom wiele korzyści, ale niektóre z nich nie są od razu widoczne. Oto krótki przegląd outsourcingu informatycznego. Okazało się, że jest to skuteczna strategia biznesowa. Poniżej wymieniono kilka jego głównych zalet.

Zarządzanie zespołem programistów wymaga poświęcenia dużej ilości czasu kierownictwa. Trzeba także zainwestować czas i pieniądze w proces rekrutacji. Ponadto outsourcing może powodować znaczne różnice czasowe i wahania urlopów. Dostawca z doświadczeniem w danej branży może zapewnić dokładniejsze budżetowanie i nadzór. Ale uwaga - outsourcing może również prowadzić do utraty kontroli nad zarządzaniem, co oznacza mniej narzędzi do monitorowania i niższą wydajność. Jest to jednak także skuteczna opcja dla firm, które mają ograniczony budżet lub dopiero rozpoczynają działalność.

Najczęstszym powodem, dla którego firmy preferują rozwój wewnętrzny, jest fakt, że ich wewnętrzny zespół ekspertów cyfrowych może nie być tak dobrze zaznajomiony ze środkami bezpieczeństwa i trendami, jak profesjonalna firma zajmująca się outsourcingiem IT. Bez własnego eksperta w dziedzinie technologii cyfrowych firmy mogą nie być w stanie dokładnie ocenić jakości pracy dostawcy i w efekcie płacić więcej za usługi, które nie są zgodne z obietnicą. Aby zapewnić najwyższą jakość usług, należy również dochować należytej staranności. Dobrym początkiem jest sprawdzenie opinii klientów.

Outsourcing IT pomaga także firmom w łatwym zwiększaniu i zmniejszaniu skali działalności. Pozwala to firmom skoncentrować zasoby zarządcze na produkcji. Dostawcy usług zarządzanych mogą przeprojektować przepływy pracy, zautomatyzować zadania lub zmodernizować sprzęt. Najnowocześniejsza technologia pomaga firmom konkurować na dzisiejszym, bardzo konkurencyjnym rynku. Wewnętrzne zespoły informatyczne dostrzegają tylko problemy, które już wystąpiły. Specjaliści IT zatrudnieni na zasadzie outsourcingu są przyzwyczajeni do rozwiązywania szerokiego zakresu problemów informatycznych, dzięki czemu cały proces może być bardziej wydajny. Ponadto stale się szkolą i doskonalą swoje umiejętności.

Choć outsourcing IT przynosi wiele korzyści, ma też pewne wady. Po pierwsze, jest to kosztowne. Na koszty wpływa lokalizacja dostawcy. W innym regionie, np. na Ukrainie, może być taniej. Dostawca musi dotrzymać terminów określonych w umowie. Outsourcing jest także ryzykowny. Jeśli firma nie jest w stanie sama opłacić działu IT, może nie mieć wystarczających zasobów, aby nadążyć za zmianami. Outsourcing może jednak uratować sytuację.

Inną wadą outsourcingu jest to, że zamyka on użytkowników w ramach zastrzeżonego sprzętu i oprogramowania. Wielu specjalistów IT uważa, że outsourcing może również zniewolić użytkowników, ponieważ stają się oni uzależnieni od sprzętu i oprogramowania dostawcy. Na szczęście wielu dostawców usług outsourcingu IT ma długoterminowe umowy ze swoimi klientami, które dają im przewagę po zakończeniu outsourcingu. Jeśli tylko projekt zostanie dobrze zrealizowany, outsourcing jest opłacalną decyzją biznesową. Należy tylko pamiętać, aby przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy zapoznać się z jej treścią.

Outsourcing IT może pomóc przedsiębiorstwom w obniżeniu kosztów operacyjnych. Outsourcing określonego typu zadań informatycznych może uwolnić pracowników, którzy będą mogli skupić się na ważniejszych sprawach. Outsourcing może także pomóc firmom zmniejszyć ryzyko związane z przerwami w świadczeniu usług i usuwaniem skutków awarii. Ponadto outsourcing IT może pomóc firmom w skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty danych i usług odzyskiwania danych po awarii. Jeśli zastanawiasz się nad outsourcingiem zadań informatycznych, upewnij się, że wybierzesz w pełni zintegrowaną agencję, która zajmie się Twoimi potrzebami.

Jeśli chodzi o ustalanie cen, najbardziej powszechny jest model współpracy oparty na stałej cenie, ale może on być kosztowny dla klientów. Sprzedawca dolicza 30% do ostatecznego kosztu projektu, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem. Deweloper może realizować wiele projektów jednocześnie, przez co może być mniej skoncentrowany na jednym projekcie. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku złożonych, długoterminowych projektów. Model fixed-price pozwala również programistom żonglować wieloma projektami jednocześnie.

Oprócz przystępnych cen, dni robocze w Europie Wschodniej są idealnie dopasowane. Outsourcing do Europy Wschodniej pozwala firmom zaoszczędzić sporo pieniędzy i poprawić jakość pracy. Efektywność kosztowa i najlepsze cechy Europy Wschodniej sprawiają, że jest ona jednym z najlepszych miejsc do outsourcingu. Jeśli szukasz produktu najwyższej jakości w przystępnej cenie, nie szukaj dalej niż Europa Wschodnia. Największymi ośrodkami technologicznymi w Azji są Chiny i Indie, ale inne kraje azjatyckie szybko nadrabiają zaległości.

Dodatkową korzyścią z outsourcingu jest to, że nie trzeba zatrudniać i zarządzać zespołem ludzi. Zamiast tego dostawca zatrudnia cały zespół specjalistów IT, którzy poświęcają 100% swojego czasu na realizację projektu. Użytkownik nie płaci pensji pracownikowi, tylko wynagrodzenie i podatki dostawcy. Możliwe jest także zarządzanie zespołem jak własnymi pracownikami. Outsourcing IT ma wiele zalet.

Powiązane wpisy